1 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
2 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
3 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
4 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
5 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow, 210 lb, 405fps, 600000
6 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
7 of 7 images
Killer Instinct Lethal 405 HD Crossbow Kit
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
- Finish:
- Matte
- Velocity:
- 405 fps
- Draw Weight:
- 210 lb
- Length:
- 33.5 in
- Width:
- 14.75 - 18.75 in
Code: 3Y9-AXB-EDRFV-600000
MPN: 600000
UPC: 850042815328
List: $329.99Save $30.50
$299.49
SP Bucks$5.99
Product Info for Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow
Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow belongs to our big collection of Killer Instinct Crossbows. Remember to look into the entire line of Crossbows from Killer Instinct that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Brown |
| Finish: | Matte |
| Velocity: | 405 fps |
| Draw Weight: | 210 lb |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 33.5 in |
| Width: | 14.75 - 18.75 in |
| Weight: | 7.5 lb |
Features of Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow
- CRANK COMPATIBLE - Quickly attach and remove the Compact DSC Wide 1.5 Sled Crank (not included) to easily cock the Lethal Crossbow.
- PREMIUM OPTICS - Lumix 4x32 scope included.
- ANTI-DRY FIRE SAFETY - Prevents the crossbow from being fired without a bolt properly loaded.
Package Contents:
- Killer Instinct Lethal 405HD Crossbow
- 2 Premium 20-Inch 390 Gr Hypr Bolts With New The V-Track Nock
- Lumix Scope
- Sled Rope Cocker