1 of 1 images
Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow, 220 lb, 415fps, Black, 2002C
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Velocity:
- 415 fps
- Draw Weight:
- 220 lb
- Length:
- 36.5 in
- Width:
- 18.75 in
Code: 3Y9-AXB-JYZS28-2002C
MPN: 2002C
UPC: 859826007577
List: $399.99Save 14%
$345.99
SP Bucks$6.92
Product Info for Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow
Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow belongs to our greater collection of Killer Instinct Crossbows. Be sure to browse the complete line of Crossbows from Killer Instinct that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Black |
| Velocity: | 415 fps |
| Draw Weight: | 220 lb |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 36.5 in |
| Width: | 18.75 in |
| Weight: | 7.3 lb |
Features of Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow
- WICKED SPEED: Knock down the biggest & strongest game with heart-pounding 415 feet per second
- CUSTOM FIT: 5-position adjustable buttstock and adjustable fore-grip provide a customized fit
- INCLUDED CRANK: Quickly and easily draw the crossbow string
Package Contents:
- Killer Instinct Bone Collector BC415 Crossbow
- 4x Magnification Scope
- Rope Cocker
- 3-Bolt Quiver
- (3) HYPR Lite 370 grain Bolts with Field Tips
- Rail Lube