1 of 1 images
Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow, 210 lb, 405fps, Black, 2000
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Velocity:
- 405 fps
- Draw Weight:
- 210 lb
- Length:
- 34.5 in
- Width:
- 18.75 in
Code: 3Y9-AXB-KI2000-2000
MPN: 2000
UPC: 859826007928
List: $399.99Save 33%
$269.99
SP Bucks$5.40
Product Info for Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow
Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow belongs to our greater selection of Killer Instinct Crossbows. You should definitely look into the full variety of Crossbows from Killer Instinct that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Black |
| Velocity: | 405 fps |
| Draw Weight: | 210 lb |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 34.5 in |
| Width: | 18.75 in |
| Weight: | 7.2 lb |
Features of Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow
- HARD HITTING: Fast shooting 405 feet per second power
- QUIET PERFORMANCE: Custom rubber shock absorbers reduce noise and vibration for increased stealth and performance.
- LIGHTWEIGHT FRAME: Ultra-light composite stock is comfortable and easy-to-maneuver.
- ADJUSTABLE FOREGRIP: Adjustable on full length picatinny rail offers custom comfort with multiple holding options.
- CRANK COMPATIBLE: Quickly attach and remove the Compact DSC Wide Sled Crank (not included) to easily cock the crossbow.
Package Contents:
- Killer Instinct Bone Collector BC405 Crossbow
- 4x32 Scope
- Rope Cocker
- String Suppressors
- 3-Bolt Quiver
- (3) HYPR Lite Bolts and Field Tips
- Stick of Rail Lube