1 of 1 images
Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Womens, Brown, 6 US, Medium, KE-L416-1 6.0 Med
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
11 Models Available
$529.95
Select Women's Shoe SizeSize Chart
6 US6.5 US7 US7.5 US8 US8.5 US9 US9.5 US10 US10.5 US11 US
Please select parameters
Product Info for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Women's
Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Women's belongs to our large selection of Kenetrek Shoes. Make sure you look at full collection of Shoes from Kenetrek which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Women's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 8 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 3.4 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 5mm Nylon |
| Insulation: | Thinsulate |
| Thickness: | 2.8 in |
Features of Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Women's
- 8 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 5mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- 1000 gram Thinsulate provides comfort in below zero temperatures
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Women's