1 of 1 images
Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Mens, Brown, 10.5 US, Wide, KE-430-1S 10.5 WIDE
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
21 Models Available
$444.95
Select Men's Shoe SizeSize Chart
8 US8.5 US9 US9.5 US10 US10.5 US11 US11.5 US12 US13 US14 US
Select Men's Shoe Width
MediumWide
Please select parameters
Product Info for Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Men's
Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Men's belongs to our big selection of Kenetrek Shoes. You should definitely have a look at the complete variety of Shoes from Kenetrek which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 8 in |
| Boot Style: | Tactical Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Steel Safety Toe |
| Activity: | Work |
| Weight: | 4.8 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Rough-out Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | Oil Resistant K-73 |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Insulation Weight: | 1000 |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Activity/Occasion: | Duty |
| Insulation: | Thinsulate |
Features of Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Men's
- 8 inches tall, 2.8mm thick full grain rough-out leather uppers in Coyote Brown (color)
- Full-length, super support, tapered 7mm nylon midsoles conquer any terrain
- High traction deep lugged, oil resistant K-73 outsoles with increased toe and heel taper
- 1000 gram Thinsulate insulation for extreme cold
- Windtex waterproof membrane
- Steel safety toe meets ASTM F2412-11 and ASTM F2413-11 impact, compression, and electrical hazard (EH) safety standards
Package Contents:
- Kenetrek Leather Personnel Carrier Steel Toe 1000 Shoes - Men's