1 of 1 images
Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Womens, Brown, 6 US, Medium, KE-L416-HK 6.0 med
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Detailed Model List
Show In Stock Only
11 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
$444.95
Select Women's Shoe SizeSize Chart
6 US6.5 US7 US7.5 US8 US8.5 US9 US9.5 US10 US10.5 US11 US
Please select parameters
Product Info for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's belongs to our massive selection of Kenetrek Shoes. Be sure to browse the full selection of Shoes from Kenetrek that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Female |
| Weight: | 3 lb |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Hiking |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Midsole Material: | 5mm Nylon |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Hiker Boot |
| Footwear Closure: | Laces |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Thickness: | 2.8 in |
| Insulation: | Not Insulated |
Features of Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
- 7 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- 5mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Non-insulated for comfort in warm temperatures
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's