1 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
2 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
3 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
4 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
5 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
6 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
7 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
8 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
9 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
10 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
11 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
12 of 12 images
Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Sleep Capacity:
- 8-Person
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
Code: X18-TBK-KT01CC-40822726
MPN: 40822726
UPC: 727880003265
18% Bonus Bucks
$389.95
SP Bucks$70.19
Product Info for Kelty Wireless 8 Tent
Kelty Wireless 8 Tent belongs to our massive variety of Kelty Camping Gear. Remember to take a look at the entire variety of Tents from Kelty which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Wireless 8 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Weight: | 28.7 lb |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 8-Person |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 155 in |
| Internal Width: | 109 in |
| Internal Height: | 83.5 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Doors: | 2 |
| Tent Material: | 68D Poly 1200mm |
Features of Kelty Wireless 8 Tent
- 6-person capacity offers uncompromising space for the whole family
- Two-vestibule construction for sweet storage and enhanced ventilation
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- EZ-Zip vestibule unzips at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 8 Tent
- Heavy duty steel tent stakes
- Shark Mouth duffel