01:16
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Wireless Tent
1 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
2 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
3 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
4 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
5 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
6 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
7 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
8 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
9 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
10 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
11 of 11 images
Kelty Wireless 6 Tent, Dill/Black Forest, 40822626
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Size:
- One Size
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
Code: X18-TBK-FGTVBH-40822626
MPN: 40822626
UPC: 727880003241
12% Bonus Bucks
$279.95
SP Bucks$33.59
Product Info for Kelty Wireless 6 Tent
Kelty Wireless 6 Tent is part of our massive collection of Kelty Camping Gear. Make sure to browse the entire variety of Tents from Kelty which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Wireless 6 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 25.5x11x9 in |
| Minimum Weight: | 16.4 lb |
| Weight: | 19 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Application: | Car Camping |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm, 40D No-see-um mesh |
| Floor Material: | 68D Poly 1800mm |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 117.5 in |
| Internal Width: | 106 in |
| Internal Height: | 74 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | 3 |
| Doors: | 2 |
Features of Kelty Wireless 6 Tent
- 6-person capacity offers uncompromising space for the whole family
- Two-vestibule construction for sweet storage and enhanced ventilation
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- EZ-Zip vestibule unzips at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 6 Tent
- Lightweight NoBendium aluminum tent stakes
- Shark Mouth duffel