1 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
2 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
3 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
4 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
5 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
6 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
7 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
8 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
9 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
10 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
11 of 11 images
Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
- Condition:
- New
Code: X18-TBK-FGTSCD-40822526
MPN: 40822526
UPC: 727880003227
10% Bonus Bucks
$189.95
SP Bucks$19.00
Product Info for Kelty Wireless 4 Tent
Kelty Wireless 4 Tent belongs to our greater collection of Kelty Camping Gear. Make sure you have a look at the full variety of Tents from Kelty which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Wireless 4 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 24 x 9 x 7.5 in |
| Minimum Weight: | 11.2 lb |
| Weight: | 13.4 lb |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm |
| Floor Material: | 68D Poly 1800mm |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Tent Poles: | Fiberglass |
| Floor Area: | 59 sq. ft |
| Doors: | 2 |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 98x87x59 in |
Features of Kelty Wireless 4 Tent
- Two-door design means easy in and out when full of gear and people
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Two EZ-Zip vestibules unzip at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built-in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 4 Tent
- Lightweight NoBendium aluminum tent stakes
- Shark Mouth duffel