1 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
2 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
3 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
4 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
5 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
6 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
7 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
8 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
9 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
10 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
11 of 11 images
Kelty Wireless 2 Tent, Dill/Black Forest, 40822426
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Size:
- One Size
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
- Condition:
- New
Code: X18-TBK-FGTTYO-40822426
MPN: 40822426
UPC: 727880003203
12% Bonus Bucks
$139.95
SP Bucks$16.79
Product Info for Kelty Wireless 2 Tent
Kelty Wireless 2 Tent is part of our big selection of Kelty Camping Gear. Make sure to look into the full variety of Tents from Kelty which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kelty Wireless 2 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 8 x 24 x 8 in |
| Weight: | 7.6 lb |
| Application: | Camping |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Floor Material: | Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Internal Height: | 43.8 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Floor Area: | 86 x 50.5 in |
| Doors: | 2 |
| Condition: | New |
| Tent Material: | Polyester |
| Dimensions: | 8 x 24 x 8 in |
Features of Kelty Wireless 2 Tent
- Two-door design means easy in and out when full of gear and people
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Two EZ-Zip vestibules unzip at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built-in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 2 Tent
- Lightweight NoBendium aluminum tent stakes
- Shark Mouth duffel