1 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
2 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
3 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
4 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
5 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
6 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
7 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
8 of 8 images
Kelty Rad Loveseat
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Size:
- 2 Person
- Length:
- 46.75 in
- Color:
- Black Fern
- Height:
- 26.5 in
Code: X18-CPF-A56H-61513126FN
MPN: 61513126FN
UPC: 727880148300
$239.95
SP Bucks$4.80
Product Info for Kelty Rad Loveseat
Kelty Rad Loveseat belongs to our big selection of Kelty Camping Gear. You should check out the entire line of Camping Gear from Kelty which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Kelty Rad Loveseat:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | 2 Person |
| Length: | 46.75 in |
| Color: | Black Fern |
| Height: | 26.5 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Weight: | 17 lb |
| Frame Material: | Powder-Coated Aluminum |
| Max Weight Capacity: | 500 lbs |
Features of Kelty Rad Loveseat
- Patent-pending loveseat style design fits two people
- Powder coated aluminum frame is lightweight and strong
- Carry-Wrap: multi-function, easy-to-use carry wrap hauls extra gear and doubles as a padded dog mat
- Cushy foam padding and reinforced panels are comfy to lounge on for hours on end
Package Contents:
- Kelty Rad Loveseat