01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start 2P Tent
1 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
2 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
3 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
4 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
5 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
6 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
7 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
8 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
9 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
10 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
11 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
12 of 12 images
Kelty Late Start 2P Tent, 2 Person, 40820724
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Color:
- Sea Spray / Pageant Blue
- Doors:
- 1
Code: X18-TBK-KELTY102-40820724
MPN: 40820724
UPC: 727880887438
$159.95
SP Bucks$3.20
Product Info for Kelty Late Start 2P Tent
Kelty Late Start 2P Tent is part of our larger selection of Kelty Camping Gear. Make sure to check out the complete line of Tents from Kelty that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Late Start 2P Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 16x7x7 in |
| Minimum Weight: | 4 lb |
| Weight: | 4 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Color: | Sea Spray / Pageant Blue |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm, 40D No-see-um mesh |
| Floor Material: | 68D Polyester |
| Rain Fly Material: | 68D Poly 1200mm |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 85 in |
| Internal Width: | 54 in |
| Internal Height: | 45 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | 2 |
| Vestibule Area: | 7.85 ft |
| Floor Area: | 29.5 sq ft |
| Number of Vents: | 1 |
| Doors: | 1 |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 2P Tent
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Lightweight aluminum poles, with short segments to fit bike/motorcycle panniers
- Big-time interior living space created with pre-bent poles
- Color-coded, full-coverage waterproof rain fly + vent for moisture management
- Shark Mouth carry bag for quick and easy pack-up
- 1-door, 1-vestible design
- Rugged and roomy design for 1P, 2P or 4P
- PFAS-Free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 2P Tent
- Pre-Attached Guy-Lines
- Stakes