01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start Tent
1 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
2 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
3 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
4 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
5 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
6 of 6 images
Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Length:
- 85 in
- Width:
- 50 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 84 in
- Internal Width:
- 50 in
Code: X18-TFP-KELTY103-46820724
MPN: 46820724
UPC: 727880887469
10% Bonus Bucks
$34.95
SP Bucks$3.50
Product Info for Kelty Late Start 2P Footprint
Kelty Late Start 2P Footprint belongs to our massive selection of Kelty Camping Gear. Remember to check out the full variety of Camping Gear from Kelty that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Kelty Late Start 2P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 85 in |
| Width: | 50 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 84 in |
| Internal Width: | 50 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 0.43 lb |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Packed Size: | 1x8x10 in |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 2P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 2P Footprint