01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start 1P Tent
1 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
2 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
3 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
4 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
5 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
6 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
7 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
8 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
9 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
10 of 10 images
Kelty Late Start 1P Tent, 1 Person, 40820624
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 1-Person
- Color:
- Sea Spray / Pageant Blue
- Doors:
- 1
Code: X18-TBK-KELTY100-40820624
MPN: 40820624
UPC: 727880887421
12% Bonus Bucks
$149.95
SP Bucks$17.99
Product Info for Kelty Late Start 1P Tent
Kelty Late Start 1P Tent is part of our larger variety of Kelty Camping Gear. Remember to explore the complete variety of Tents from Kelty which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Late Start 1P Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 15x7x7 in |
| Minimum Weight: | 3 lb |
| Weight: | 3 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Color: | Sea Spray / Pageant Blue |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm, 40D No-see-um mesh |
| Floor Material: | 68D Polyester |
| Rain Fly Material: | 68D Poly 1200mm |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 85 in |
| Internal Width: | 40 in |
| Internal Height: | 30 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | Aluminium |
| Vestibule Area: | 6.4 cubic ft |
| Floor Area: | 20.6 sq ft |
| Number of Vents: | 1 |
| Doors: | 1 |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 1P Tent
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Lightweight aluminum poles, with short segments to fit bike/motorcycle panniers
- Big-time interior living space created with pre-bent poles
- Color-coded, full-coverage waterproof rain fly + vent for moisture management
- Shark Mouth carry bag for quick and easy pack-up
- 1-door, 1-vestible design
Package Contents:
- Kelty Late Start 1P Tent
- Pre-Attached Guy-Lines
- Stakes