01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start Tent
1 of 4 images
Kelty Late Start 1P Footprint, 1 Person, 46820624
2 of 4 images
Kelty Late Start 1P Footprint, 1 Person, 46820624
3 of 4 images
Kelty Late Start 1P Footprint, 1 Person, 46820624
4 of 4 images
Kelty Late Start 1P Footprint, 1 Person, 46820624
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Length:
- 82 in
- Width:
- 36 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 1-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 84 in
- Internal Width:
- 38.5 in
Code: X18-TFP-KELTY101-46820624
MPN: 46820624
UPC: 727880887452
12% Bonus Bucks
$29.95
SP Bucks$3.59
Product Info for Kelty Late Start 1P Footprint
Kelty Late Start 1P Footprint is part of our massive variety of Kelty Camping Gear. Be sure to take a look at the complete collection of Camping Gear from Kelty that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kelty Late Start 1P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 82 in |
| Width: | 36 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 84 in |
| Internal Width: | 38.5 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 3.9 oz |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Packed Size: | 1x8x10 in, 16.5x 14.5x 6.5 in |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 1P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 1P Footprint