01:05
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Catena 30 Sleeping Bag
1 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
2 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
3 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
4 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
5 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
6 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
7 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
8 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR
9 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
10 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
11 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
12 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
13 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
14 of 14 images
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
$59.95
SP Bucks$7.19
$59.95
SP Bucks$10.79
Product Info for Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag is part of our big collection of Kelty Camping Gear. You should look at full variety of Camping Gear from Kelty which we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Kelty |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 30 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | 50D 300T Polyester |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Shoulder Girth: | 68.5 in |
| Hip Girth: | 68.5 in |
| Packed Size: | 9 x 15.5 x 9 in |
| Weight: | 3.92 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Warmth Rating: | 30 |
| Operation Temperature Range: | 21 to 30 Fahrenheit |
| EN Rated: | yes |
| Weight Range: | 2 - 2.9 lb |
Features of Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
- Cozy CloudLoft synthetic insulation
- Durable yet lightweight shell and liner
- Roomy rectangular shape for starfish sleepers
- Offset baffle construction to prevent pesky cold spots
- Unzip to use as a blanket, or zip two together for a doublewide spoon-fest
- Comfort Level per ASTM F1720 testing and use of an 8-hour sleep model
Package Contents:
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
- Stuff sack