1 of 6 images
Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight, Gray, NEBFLT1063
2 of 6 images
Nebo Davinci 800L Lithium Ion Battery 800 Lumens LED Flashlight
3 of 6 images
Alliance Consumer Group NEBFLT1063 Davinci, Flashlight, Gray 100/400/800 Lumens, White LED
4 of 6 images
Alliance Consumer Group NEBFLT1063 Davinci, Flashlight, Gray 100/400/800 Lumens, White LED
5 of 6 images
Alliance Consumer Group NEBFLT1063 Davinci, Flashlight, Gray 100/400/800 Lumens, White LED
6 of 6 images
Alliance Consumer Group NEBFLT1063 Davinci, Flashlight, Gray 100/400/800 Lumens, White LED
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- USB-C
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Push Button Tail Cap
- Battery Type:
- 18650
Code: X25-FL-NBFL03-NEBFLT1063
MPN: NEB-FLT-1063
UPC: 645397941651
$39.99
SP Bucks$0.80
Product Info for Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is part of our larger collection of Nebo Lights. Don't forget to browse the full selection of Lights from Nebo that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Life: | 20 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 139 yds |
| Diameter: | 1.57 in |
| Bezel Diameter: | 1.57 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 6.3 in |
| Width: | 1.57 in |
| Height: | 1.57 in |
| Weight: | 0.54 lb |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Additional Features: | Push Button Tail Cap |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Capacity: | 2200 mAh |
Features of Nebo Davinci 800L Lithium Ion Battery 800 Lumens LED Flashlight
- 800 Lumens (Max)
- 20 Hour Run Time (Max)
- 4 Light Modes
- High-Power LED Technology
- 3x Adjustable Zoom
- Direct-to-Low Startup
- Aircraft-Grade Aluminum Construction
- IP67 WATERPROOF: Built to withstand the elements, the Davinci 800L housing is dustproof and waterproof in up to 1 meter of fresh water for 30 minutes. Regularly inspect the charging port cover to ensure it is in good condition and seals the port opening properly.
- POWER BANK CAPABLE: Is your smartphone running low on power? Enjoy the convenience of transferring power to a smartphone or mobile device via the USB-A port.
- SMART POWER CONTROL (SPC) (Patent Pending): Smart Power Control creates a seamless transition through light modes to extend battery life.
Package Contents:
- Nebo Davinci 800L Lithium Ion Battery 800 Lumens LED Flashlight
- Included:
- 1x Flashlight
- 1x Lithium-ion Battery
- 1x USB-A to USB-C Charging Cable
- 1x Lanyard