14:07
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
4MR Ranch - INFORCE ARC
1 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
2 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
3 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
4 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
5 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
6 of 6 images
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73002
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1400 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- 18650
Code: 8J-FL-NJHIK8U-IF73002
MPN: IF73002
UPC: 840284902351
12% Bonus Bucks
List: $239.99Save 17%
$199.97
SP Bucks$24.00
Product Info for INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit
INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit is part of our greater selection of InForce Lights. Remember to take a look at the complete variety of Lights from INFORCE that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit:
| Manufacturer: | INFORCE |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1400 lumens |
| Battery Life: | 2 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 600 m |
| Bezel Diameter: | 1.4 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX8 |
| Battery Type: | 18650 |
Features of INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit
- Modular system compatible with Surefire products
- 1,400 lumens
- 90,000 candela peak beam intensity
- 6061-T6 hard coat anodized aluminum construction
- Push-button tailcap operation
- Waterproof up to 20 meters
- 1.5 hours of battery life
- Runs on rechargeable 18650 batteries
- Dual fuel capability (2 x CR123 batteries)
Package Contents:
- INFORCE ARC 650-Lr-H Rechargeable 18650 Li-Ion 1400 Lumens LED Flashlight Handheld Kit