14:07
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
4MR Ranch - INFORCE ARC
1 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
2 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
3 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
4 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
5 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
6 of 6 images
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit, Black, IF73001
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
17% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- 18350
Code: 8J-FL-BMKI7HG-IF73001
MPN: IF73001
UPC: 840284902344
17% Bonus Bucks
List: $239.99Save 17%
$199.97
SP Bucks$33.99
Product Info for INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit
INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit is part of our massive collection of InForce Lights. Don't forget to look at entire collection of Lights from INFORCE that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit:
| Manufacturer: | INFORCE |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Battery Life: | 45 min |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 529 m |
| Bezel Diameter: | 1.4 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 4.7 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX8 |
| Battery Type: | 18350 |
Features of INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit
- Modular system
- 1,200 lumens
- 75,000 candela peak beam intensity
- 6061 hard coat anodized aluminum construction
- Designed for use with Scout-style switches
- Waterproof up to 20 meters
- 45 minutes of battery life
- Runs on rechargeable 18350 batteries (protected)
Package Contents:
- INFORCE ARC 350-Lr-H Rechargeable 18350 Li-Ion 1200 Lumens LED Flashlight Handheld Kit