00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hydro Flask Wide Mount Flex Chug Cap
1 of 4 images
Hydro Flask Wide Flex Chug Cap, BLACK, Wide, WFCC001
2 of 4 images
Hydro Flask Wide Flex Chug Cap, BLACK, Wide, WFCC001
3 of 4 images
Hydro Flask Wide Flex Chug Cap, BLACK, Wide, WFCC001
4 of 4 images
Hydro Flask Wide Flex Chug Cap, BLACK, Wide, WFCC001
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Volume:
- 24 oz
- Hydration Cap Type:
- Flex Cap
Code: HDF-WB-MOZ13-WFCC001
MPN: WFCC001
UPC: 810028847613
List: $18.99Save 32%
$12.95
SP Bucks$0.26
Product Info for Hydro Flask Wide Flex Chug Cap
Hydro Flask Wide Flex Chug Cap is part of our larger variety of Hydro Flask First Aid. Don't forget to explore the full variety of First Aid from Hydro Flask that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hydro Flask Wide Flex Chug Cap:
| Manufacturer: | Hydro Flask |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 18/8 Pro-Grade Stainless Steel |
| Volume: | 24 oz |
| Application: | Everyday |
| Height: | 11.14 in |
| Size: | Wide |
| Weight: | 0.86 lb |
| Dimensions: | 2.91x11.14 in |
| Hydration Cap Type: | Flex Cap |
| Last Chance: | Yes |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of Hydro Flask Wide Flex Chug Cap
- TempShield double-wall vacuum insulation keeps drinks cold up to 24 hours, hot up to 12
- Chug Cap is leakproof when closed
- Made with 18/8 pro-grade stainless steel for durability, pure taste and no flavor transfer
- Wide Mouth opening is ice-cube friendly
- Narrow Chug drinking spout for a convenient, controlled flow
- Color Last powder coat is durable, sweat-free and colorful
- Bottle fits most backcountry water filters
- BPA-Free
- Dishwasher safe
- Flex Chug Cap not intended for use with hot liquids
Package Contents:
- Hydro Flask Wide Flex Chug Cap