1 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-35-LT
2 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-35-LT
3 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-35-LT
4 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-35-LT
5 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-35-LT
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1600 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 4TU-FL-ASD32X-HRT-HHAWLS-35-LT
MPN: HRT-HHAWLS-35-LT
UPC: 3173644162759
$194.95
SP Bucks$3.90
Product Info for HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC LED Flashlight
HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC LED Flashlight belongs to our larger selection of HRT Tactical Gear Lights. Make sure to browse the entire range of Lights from HRT Tactical Gear that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC LED Flashlight:
| Manufacturer: | HRT Tactical Gear |
| Color: | Black |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminium |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC LED Flashlight
- Uniform spill for close-range navigations
- Notched tail cap for limiting unwanted activation
- Finger ring that releases under heavy force/torque but can be reset
- Pocket clip that also works with MOLLE/PALS webbing
- Automatic internal thermal management
- Shockproof
- Dustproof
- Weatherproof IP68+
Package Contents:
- HRT Tactical Gear AWLS Handheld EDC LED Flashlight
- PSF-Mk3 Head
- Full Sized Handheld Body
- Thyrm LPC Clip
- One 18350 Rechargeable Li-Ion Battery w/Charging Cable