1 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-65-LT
2 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-65-LT
3 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-65-LT
4 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-65-LT
5 of 5 images
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty Light, Li-Ion Battery, 1600 Lumens, Black, HRT-HHAWLS-65-LT
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1600 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Condition:
- New
Code: 4TU-FL-ASD32Z-HRT-HHAWLS-65-LT
MPN: HRT-HHAWLS-65-LT
UPC: 3173644162766
$199.95
SP Bucks$4.00
Product Info for HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight is part of our massive selection of HRT Tactical Gear Lights. You should look into the full selection of Lights from HRT Tactical Gear which we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight:
| Manufacturer: | HRT Tactical Gear |
| Color: | Black |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminium |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
- Uniform spill for close-range navigations
- Notched tail cap for limiting unwanted activation
- Finger ring that releases under heavy force/torque but can be reset
- Pocket clip that also works with MOLLE/PALS webbing
- Automatic internal thermal management
- Shockproof
- Dustproof
- Weatherproof IP68+
Package Contents:
- HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
- PSF-Mk3 Head
- Full Sized Handheld Body
- Thyrm Switchback 2.0
- One 18650 Rechargeable Li-Ion battery w/Charging Cable