1 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
2 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
3 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Lock Type:
- Electronic Lock
- Finish:
- Powder Coated
- Condition:
- New
Code: 0H-GF-GSFK1-95407
MPN: 95407
UPC: 090255954074
Blazin' Deal
List: $286.99Save 38%
$178.07
Product Info for Hornady Fireproof Keypad Safe
Hornady Fireproof Keypad Safe belongs to our massive selection of Hornady Gun Safes. Make sure to look into the full range of Gun Safes from Hornady which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Hornady Fireproof Keypad Safe:
| Manufacturer: | Hornady |
| Fabric/Material: | Steel |
| Lock Type: | Electronic Lock |
| Finish: | Powder Coated |
| Fire Resistant: | 30 min at 1400 F Degrees |
| External Dimensions: | 12x15x16.5 in |
| Internal Dimensions: | 10.2x13.2x15 in |
| Weight: | 49 lb |
| Condition: | New |
Features of Hornady Fireproof Keypad Safe
- Electronic Lock with Key Backup.
- Interior Light Automatically Illuminates when Opening the Safe.
- Fireproof Rating of 30 Minutes up to 1400F.
- Removable Interior Shelf Allows Flexible and Secure Storage of Firearms, Documents, Jewelry, Outdoor Gear, Hobby Equipment, Collections, Medication and More.
- Protective Carpet Interior Safeguards Handguns and Valuables from Damage.
- LED Visual Warning Light when Battery is Running Low.
- Includes Concrete Anchor Bolts for Mounting.
Package Contents:
- Hornady Fireproof Keypad Safe