01:37
01:47
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
High Speed Gear Sure-Grip & Slim-Grip Fitting
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
High Speed Gear Battle Belt Assembly
1 of 1 images
High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted, 30.5in., Highlander, Small, 33PB00HY
Tap Tap to Zoom
Documents
- Mens Waist Size:
- 30 in
- Belt Width:
- 4.5 in
- Color:
- Highlander
- Fastener/Closure Type:
- Requires Inner Belt
Code: 295-TB-SGPBLSL-33PB00HY
MPN: 33PB00HY
List: $119.00Save 11%
$105.99
SP Bucks$2.12
Product Info for High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted
High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted is part of our larger collection of High Speed Gear Accessories. You should definitely look at full line of Men's Apparel from High Speed Gear that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Mens Waist Size: | 30 in |
| Belt Width: | 4.5 in |
| Width: | 4.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Tactical, Combat, Law Enforcement, Hunting |
| Gender: | Unisex |
| Color: | Highlander |
| Fastener/Closure Type: | Requires Inner Belt |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura and nylon webbing, Neoprene |
| Application: | Tactical, Combat, Law Enforcement, Hunting |
Features of High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted:
- 0.75in thick and 4.5in tall
- Neoprene padding creates a "gel like comfort"
- Adds a level of grip that is unlike any other belt system on the market
- Individual PALS platforms allow the inner belt to be woven inside or outside of the PALS to satisfy user needs for MOLLE mounting or belt mounting for holsters and other accessories.
- Four suspender attachments are positioned strategically if suspenders are needed
- Assembled with a removable HPDE stiffener to add stability
- Covered by HSGI's® Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear HSGI Sure Grip Padded Belt Slotted