1 of 13 images
Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage, Black, LUG-SL20-BLK
2 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
3 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
4 of 13 images
Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage, Coyote, LUG-SL20-CYT
5 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
6 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
7 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
8 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
9 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
10 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
11 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
12 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
13 of 13 images
Hazard 4 V20 Shoreleave Rugged Luggage, Coyote, One Size, LUG-SL20-CYT
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $422.96Save $23.06
$399.90
SP Bucks$8.00
List: $469.00Save 15%
$399.90
SP Bucks$8.00
Product Info for Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage
Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage is part of our big collection of Hazard 4 Storage. You should look into the entire line of Storage from Hazard 4 that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura/PU |
| Size: | One Size |
| Pack Application: | Travel |
| Length: | 30 in |
| Pack Volume: | 103.4 liters |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Weight: | 10.6 lb |
| Water Resistance Level: | Water Repellent |
| Wheels: | Yes |
| Dimensions: | 30 x 14 x 17 in |
| Pack Type: | Luggage |
| Pack Loading: | Top |
Features of Hazard 4 Shoreleave MK3 Compartmentalized Rolling Luggage Case
- top opens like conventional duffle w/ stiff bottom
- compressible sides & top with a bin-like lower
- splits 70/30 to access the bottom separately
- oversized fast-access pocket on top left
- bottom section also accessible by top
- wide compression-straps w/ large buckles
- multiple organization pockets throughout
- MOLLE/velcro areas on external surfaces
- two super-padded carry handles top/side
- big bottom glide-rails absorb travel abuse
- all-terrain, oversized, smooth-rolling wheels
Package Contents:
- Hazard 4 Shoreleave MK3 Rugged Luggage