1 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Black, BKP-PBX-BLK
2 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Coyote, BKP-PBX-CYT
3 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Gray, BKP-PBX-GRY
4 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Black, BKP-PBX-BLK
5 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Coyote, BKP-PBX-CYT
6 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Coyote, BKP-PBX-CYT
7 of 7 images
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack, Coyote, BKP-PBX-CYT
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
Show In Stock Only
3 Models AvailableList: $360.98Save up to 17%
$299.00
Select Color

Black

Coyote

Gray
Please select parameters
Product Info for Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack
Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack belongs to our larger collection of Hazard4 Bags, Boxes, & Storage. Make sure to check out the complete collection of Backpacks from Hazard 4 that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Gender: | Unisex |
| Size: | One Size |
| Pack Application: | Casual |
| Weight: | 2.3 kg |
| Pack Volume: | 29.5 liters |
| Pack Type: | Backpack |
| Length: | 310 mm, 12.2 in |
| Capacity: | 29.5 liters |
| Width: | 7.5 in |
| Height: | 19.7 in |
| Hydration Compatible: | Yes - Bladder Not Included |
| Age Group: | Adults |
| Pack Loading: | Top |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Duty |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack
- A revolutionary new type of tactical pack
- Built from a lightweight thermoformed shell which protects items like optics and other crushables
- Very suitable for motorcycle use with no flapping
- The shell is ideal for anchoring our exclusive hardware loops
- Used for attaching tie-downs, carabiners etc
- Internal laptop and multi-camera gear organizer
Package Contents:
- Hazard 4 Pillbox Hardshell Backpack