1 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
2 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
3 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
4 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, BS-HBC-CYT
5 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
6 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
7 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
8 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
9 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
10 of 10 images
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack, Coyote, One Size, BS-HBC-CYT
Tap Tap to Zoom
- Length:
- 15.7 in
- Width:
- 11 in
- Color:
- Coyote
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 15 liters
Code: 4HZ-BG2-HAZ4HIB-BS-HBC-CYT
MPN: BS-HBC-CYT
UPC: 816211016699
List: $293.78Save 19%
$239.00
SP Bucks$4.78
Product Info for Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack
Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack is part of our larger selection of . Make sure to check out the full selection of from Hazard 4 that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Length: | 15.7 in |
| Application: | Duty |
| Width: | 11 in |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura, PU x2 water repellent |
| Color: | Coyote |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 3.1 lb |
| Pack Volume: | 15 liters |
| Pack Application: | Hunting |
| Pack Loading: | Front, Side, Top |
| Pack Type: | Backpack |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Casual |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
Features of Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack
- Fits up to 15 MacBook Pro, or water bladder in padded/quilted back-pad (also our CCW holsters)
- Lightweight shell/pad construction for gear protection attaching our Hardpoint hardware for tie-downs, lights, bungees, etc. (optional)
- Molded strap-rests on shell for routing retaining straps at right angles (for boards, rifles, ice-axes, etc.)
- Fits mirrorless DSLR systems in main space w/ optional velcro-mount padded compartments
- Admin-organizer panel for pens, multi-tools, SD cards, etc. on multi-use load splitter (also holds iPad Pro 11)
- Multiple MOLLE webbing for pouches, etc. on sides, main strap hip pad
- Also very suitable for motorcycle use w/ 'no-flapping aerodynamics fast aesthetics
- Molded back panel protects contents/wearer, promotes air flow conforms to your back
- Hanger for bladder and cable/hose passthrough included in laptop/bladder area
- Movable multi-position divider w/ organizer to split loads organize small items
- 3-D air mesh under main strap for comfort and sweat mitigation
- Side-access door on main zipper to access items while on chest
- Unique gusset opposite access door to keep lid fr dropping while allowing side access
- Side-gusset can be adjusted in length or disengaged for full open presentation
- Top bottom grab handles w/ rugged box-tacked stitching for strength (top has 2x d-rings)
- Textured SCUBA webbing main strap for slider lock-up class-leading durability
- YKK zippers, real Cordura 1000D nylon reinforcing stitch patterns for lasting quality
- Main compartment zipper-pullers marked with plastic tubes to distinguish quickly in dark
- Shoulder pad compression-strap w/ buckle to relieve zipper load for lashing solutions
- Hip pad prevents undue twisting of pack provides perfect pad for bottle case, or a pouch
- -20 holes in hard-hole polymer strips for screw mounting camera gear, lights, knives etc.
- All straps tipped with velcro winders for mess-free length adjustment
Package Contents:
- Hazard 4 Hibachi Hard Shell Sling Pack