1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Green
Code: 67-BI-VH834RPB-34212
MPN: 34212
UPC: 5054492342129
List: $189.00Save 10%
$169.99
SP Bucks$3.40
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular belongs to our larger collection of Hawke Sport Optics Optics. You should check out the complete line of Binoculars from Hawke Sport Optics which we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Exit Pupil: | 0.17 in |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weight: | 15.2 oz |
| Width: | 4 - 4.7 in |
Package Content:
- Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular