1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Green
Code: 67-BI-VH8RPB-34210
MPN: 34210
UPC: 5054492342105
List: $154.00Save $14.01
$139.99
SP Bucks$2.80
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular
Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular belongs to our large collection of Hawke Sport Optics Optics. Make sure to have a look at the complete collection of Binoculars from Hawke Sport Optics which we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.13 in |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 2.8 in |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weight: | 10.1 oz |
| Width: | 3.6 - 4.3 in |
Features of Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular
- Phase corrected BAK-4 roof prisms
- Fully multi-coated optical system
- Twist-up eye cups
- 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread
- Supplied with case, lens covers and neck strap
- Nitrogen purged waterproof and fog proof
- Hawke warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular
- Carry Case
- Lanyard And Lens Covers