1 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41022
2 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41022
3 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41022
4 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41022
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 67-RF-V800-41022
MPN: 41022
UPC: 5054492410224
List: $209.00Save $19.01
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder
Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder belongs to our larger collection of Hawke Sport Optics Optics. Don't forget to look into the full selection of Rangefinders from Hawke Sport Optics which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 1 in |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 875 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi-Layer Anti-Reflex |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
- LCD Display
- Fully Multi-Coated Optical System – BK-7 Prisms
- 6x Magnification And An Adjustable Dioptre
- Wide Angle Optical System
- Measure Distances Accurate To +/- 1 Metre/Yard
- Auto Shut Off Battery Save Feature
- Lightweight And Compact Construction
- Ergonomically Designed To Fit In Your Hand
Package Contents:
- Hawke Sport Optics LRF 800 LCD 6x21 Laser Rangefinder
- Lens Cloth
- Protective Carry Case