1 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41020
2 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41020
3 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41020
4 of 4 images
Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder, Black, 41020
Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 67-RF-V400-41020
MPN: 41020
UPC: 5054492410200
List: $179.00Save 11%
$159.99
SP Bucks$3.20
Product Info for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder is part of our larger variety of Hawke Sport Optics Optics. You should definitely explore the full line of Rangefinders from Hawke Sport Optics which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 1 in |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 437 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi Anti-Reflective |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
- Fully Multi-Coated optical system — BK-7 prisms
- 6x magnification and an adjustable diopter
- High light transmission with true color optics
- Wide Angle optical system
- Measure distances accurate to +/- 1 meter/yard
- Auto shut off battery save feature
- Lightweight and compact construction
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Nitrogen purged. Waterproof. Fog Proof
- Hawke Two Year Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
- Lens Cloth
- Protective Carry Case