1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34127
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34127
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34127
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-1250FUL-34127
MPN: 34127
UPC: 5054492341276
List: $239.00Save $19.01
$219.99
SP Bucks$4.40
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars is part of our greater collection of Hawke Sport Optics Optics. You should check out the entire collection of Binoculars from Hawke Sport Optics that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 4.2 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 263 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 61 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 25.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Binoculars
- BAK-4 roof prisms
- Close focus from 6.6-8.2 ft
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Fully coated optical system
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 12x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- cleaning cloth
- carry case