1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34126
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34126
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-50FULFB-34126
MPN: 34126
UPC: 5054492341269
18% Bonus Bucks
List: $219.00Save $19.01
$199.99
SP Bucks$36.00
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars belongs to our greater collection of Hawke Sport Optics Optics. You should explore the complete range of Binoculars from Hawke Sport Optics that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 294 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 61 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 25.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars
- Close focus from 6.6-8.2 ft
- Fully coated optical system
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- BAK-4 roof prisms
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- cleaning cloth
- carry case