1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34121
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34121
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34121
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-32VFLU-34121
MPN: 34121
UPC: 5054492341214
List: $169.00Save 11%
$149.99
SP Bucks$3.00
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars is part of our larger selection of Hawke Sport Optics Optics. Be sure to browse the complete range of Binoculars from Hawke Sport Optics which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 5.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.8 in |
| Weight: | 13.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Binoculars
- Close focus from 6.6-8.2 ft
- BAK-4 roof prisms
- Fully coated optical system
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 10x32mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- cleaning cloth
- carry case