1 of 2 images
Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount, Green, 55211
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount, Green, 55211
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Eye Relief:
- 18 mm
- Exit Pupil:
- 1.4 - 4.3 mm
- Field of View, Linear:
- 81 - 162 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 3.1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 13.1 ft
- Length:
- 9.6 in
- Weight:
- 33.3 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-DFSCMSP-55211
MPN: 55211
UPC: 5054492552115
List: $359.00Save $29.01
$329.99
SP Bucks$6.60
Product Info for Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount is part of our greater selection of Hawke Sport Optics Optics. Remember to look at complete variety of Optics from Hawke Sport Optics that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 13 - 39 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 1.4 - 4.3 mm |
| Field of View, Linear: | 81 - 162 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 3.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.6 in |
| Weight: | 33.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
- Twist-up rubber eye cup
- Fully Multi-Coated optics
- Tripod attachment point
- Rubber coated magnification ring
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
- Stay-on Objective Lens Cap
- Eye-Piece Lens Caps
- Window Mount