1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass, Blue, 36506
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass, Blue, 36506
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass, Blue, 36506
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Blue
Code: 67-RFB-HSEB3-36506
MPN: 36506
UPC: 5054492365067
List: $539.00Save $49.01
$489.99
SP Bucks$9.80
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass is part of our larger selection of . Make sure to explore the entire variety of from Hawke Sport Optics which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Blue |
| Rangefinder Application: | Marine |
| Weight: | 32.3 oz |
| Width: | 5.3 in |
| Length: | 6.9 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Eye Relief: | 0.83 in |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 0.3 in |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Matte |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Prism System: | Roof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Package Type: | Box |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Built-in rangefinding reticle and compass
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Floating Neck Strap
- Standard Neck Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers