1 of 2 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42 mm BAK-4 Roof Prism Monocular, Blue, 36520
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular, Blue, 36520
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Condition:
- New
Code: 67-M5-HSEM1-36520
MPN: 36520
UPC: 5054492365203
List: $229.00Save $19.01
$209.99
SP Bucks$4.20
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular belongs to our large selection of Hawke Sport Optics Optics. You should definitely check out the entire range of Optics from Hawke Sport Optics that we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Weight: | 14.3 oz |
| Condition: | New |
| Close Focus: | 6.5 ft |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
- Floating Wrist Strap
- Standard Wrist Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers