1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars, Green, 36110
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars, Green, 36110
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars, Green, 36110
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-EDCM-36110
MPN: 36110
UPC: 5054492361106
List: $219.00Save $19.01
$199.99
SP Bucks$4.00
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of Hawke Sport Optics Optics. Make sure you have a look at the full line of Binoculars from Hawke Sport Optics that we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 40 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 0.7 lb |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 3.2 turns - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers