1 of 2 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42 Binoculars, Green 36205
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42 Binoculars, Black, Green
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-ED3-36205
MPN: 36205
UPC: 5054492362059
List: $369.00Save $29.01
$339.99
SP Bucks$6.80
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our greater collection of Hawke Sport Optics Optics. Remember to explore the entire collection of Binoculars from Hawke Sport Optics which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 53 - 73 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 1.2 turns
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers