1 of 4 images
First Tactical Trauma Kit, Orange, One Size, 180045-300-1SZ
2 of 4 images
First Tactical Trauma Kit, Orange, One Size, 180045-300-1SZ
3 of 4 images
First Tactical Trauma Kit, Orange, One Size, 180045-300-1SZ
4 of 4 images
First Tactical Trauma Kit, Orange, One Size, 180045-300-1SZ
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- First Aid Kit Application:
- IFAK (Individual First Aid Kits)
- Width:
- 9 in
- Height:
- 11.5 in
- Color:
- Orange
- Size:
- One Size
- Length:
- 3 in
- Quantity:
- 1
Code: 2GI-FK-TRUMA-180045-300-1SZ
MPN: 180045-300-1SZ
UPC: 840803176706
18% Bonus Bucks
List: $49.99Save 20%
$39.99
SP Bucks$7.20
Product Info for First Tactical Trauma Kit
First Tactical Trauma Kit is part of our larger collection of First Tactical First Aid. Make sure to explore the complete collection of First Aid from First Tactical that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for First Tactical Trauma Kit:
| Manufacturer: | First Tactical |
| First Aid Kit Application: | IFAK (Individual First Aid Kits) |
| Width: | 9 in |
| Height: | 11.5 in |
| Color: | Orange |
| Size: | One Size |
| Length: | 3 in |
| Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of First Tactical Trauma Kit
- Size: 9 in x 11.5 in x 3 in
- 6 in x 1 in Name Tape Area
- Oversized Zipper Pulls
- Top Handle / Side
- Reflective Logo
Package Contents:
- First Tactical Trauma Kit