1 of 5 images
First Tactical Medication Kit, Yellow, One Size, 180043-275-1SZ
2 of 5 images
First Tactical Medication Kit, Yellow, One Size, 180043-275-1SZ
3 of 5 images
First Tactical Medication Kit, Yellow, One Size, 180043-275-1SZ
4 of 5 images
First Tactical Medication Kit, Yellow, One Size, 180043-275-1SZ
5 of 5 images
First Tactical Medication Kit, Yellow, One Size, 180043-275-1SZ
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- First Aid Kit Application:
- IFAK (Individual First Aid Kits)
- Width:
- 3 in
- Height:
- 6 in
- Color:
- Yellow
- Size:
- One Size
- Length:
- 11.5 in
- Quantity:
- 1
- Zipper Type:
- Oversized Zipper Pulls
Code: 2GI-FK-MEDKT-180043-275-1SZ
MPN: 180043-275-1SZ
UPC: 840803176690
18% Bonus Bucks
List: $68.74Save 20%
$54.99
SP Bucks$9.90
Product Info for First Tactical Medication Kit
First Tactical Medication Kit is part of our greater selection of First Tactical First Aid. Be sure to check out the complete line of First Aid from First Tactical which we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for First Tactical Medication Kit:
| Manufacturer: | First Tactical |
| First Aid Kit Application: | IFAK (Individual First Aid Kits) |
| Width: | 3 in |
| Height: | 6 in |
| Color: | Yellow |
| Size: | One Size |
| Length: | 11.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Zipper Type: | Oversized Zipper Pulls |
| Included Accessories: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of First Tactical Medication Kit
- Size: 6 in x 11.5 in x 3 in
- 6 in x 1 in Name Tape Area
- Oversized Zipper Pulls
- Reflective Logo
Package Contents:
- First Tactical Medication Kit