1 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
2 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
3 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
4 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
5 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
6 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
7 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
8 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
9 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
10 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
11 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
12 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight, Black, GL23RGLBK
13 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
14 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
15 of 15 images
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green, White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SFT40 LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT06-GL23RGLBK
MPN: GL23RGLBK
UPC: 6942870311135
List: $184.00Save 24%
$139.95
SP Bucks$2.80
Product Info for Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight is part of our larger selection of Fenix Lighting Lights. Make sure you have a look at the entire variety of Lights from Fenix Lighting that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Green, White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SFT40 LED |
| Beam Distance: | 787 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 3.43 in |
| Width: | 1.18 in |
| Height: | 1.69 in |
| Weight: | 4.23 oz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- Uses a Luminus SFT40 LED with a lifespan of 50,000 hours.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Designed for guns with tactical rails.
- Ambidextrous mechanical tail switches.
- Tail switches can be replaced according to user's preferences.
- Precise green laser sight.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- ARB-L18-1100 rechargeable battery
- USB Type-C charging cable
- Picatinny rail plate
- Spare O-ring
- 4x spare switches
- Allen wrench