1 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
2 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
3 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
4 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
5 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
6 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
7 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
8 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
9 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
10 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
11 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
12 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
13 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
14 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
15 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight, Black, GL19RV2BK
16 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
17 of 17 images
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SFT25R LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT04-GL19RV2BK
MPN: GL19RV2BK
UPC: 6942870311524
List: $132.00Save 24%
$99.95
SP Bucks$2.00
Product Info for Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight is part of our large collection of Fenix Lighting Lights. Be sure to look into the full variety of Lights from Fenix Lighting which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SFT25R LED |
| Beam Distance: | 1378 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.22 in |
| Height: | 1.25 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Water Resistance Level: | IP66 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- Powered by an included ARB-L18-1100 rechargeable battery.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Ambidextrous mechanical rear switches for instant activation.
- Modular switch configuration to meet the needs of the users preference.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- ARB-L18-1100 battery
- USB Type-C charging cable
- Picatinny rail plate
- Spare switch
- Extended switch
- Spare USB anti-dust cover
- Allen wrench
- Spare O-ring