1 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
2 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
3 of 18 images
Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight, Black, E18RV2BK
4 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
5 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
6 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
7 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
8 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
9 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
10 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
11 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
12 of 18 images
Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight, Black, E18RV2BK
13 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
14 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
15 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
16 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
17 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
18 of 18 images
Fenix FX-E18RV2 Flashlight
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SST40 LED
- Battery Type:
- 16340, Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-1209720-E18RV2BK
MPN: E18RV2BK
UPC: 6942870308944
List: $80.00Save 25%
$59.95
SP Bucks$1.20
Product Info for Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight is part of our greater variety of Fenix Lighting Lights. Don't forget to check out the full variety of Lights from Fenix Lighting that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | A6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 200 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SST40 LED |
| Beam Distance: | 479 ft |
| Diameter: | 0.87 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 2.64 in |
| Weight: | 1.98 oz |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | Lithium Ion, 16340 |
| Package Type: | Box |
| Brightness Settings: | 5 |
Features of Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- Luminus SST40 cool white LED with a lifespan of 50,000 hours.
- Included one ARB-L16-800P rechargeable Li-ion battery.
- USB Type-C charging.
- Magnetic tail for hand-free use.
- Two-way clip permits light to be carried bezel up or bezel down.
- Simple output selection with the side switch.
- Lockout function avoids accidental activation.
- Boot-up battery level indication for instant checking of remaining battery level.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting E18R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- ARB-L16-800P rechargeable li-ion battery
- USB Type-C charging cable
- Lanyard
- Spare O-ring