1 of 1 images
Fenix 3.6 V 3500 Mah Stand Alone Lithium Rechargeable Battery w/Protection Circuit ARB-L18-3500
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Capacity:
- 3500mAh High Capacity
- Flashlight Model:
- Fenix BC30, Fenix CL25R, Fenix CL30R, Fenix E35UE, Fenix FD30, Fenix FD41, Fenix HL55, Fenix HL60R, Fenix HP25R, Fenix LD75C, Fenix PD32, Fenix PD35, Fenix PD35 TAC, Fenix RC11, Fenix RC40, Fenix SD11, Fenix SD20, Fenix TK09, Fenix TK15UE, Fenix TK16, Fenix TK20R, Fenix TK32, Fenix TK35, Fenix TK35UE, Fenix TK75, Fenix UC30, Fenix UC35
- Diameter:
- 0.1 in
- Length:
- 2.7 in
- Additional Features:
- 500 Charge Cycles, 1A Current
- Battery Type:
- Stand Alone Lithium, Streamlight 401705
Code: 1F-BT-FNX-ARB-L18-3500
MPN: ARB-L18-3500
UPC: 6942870303505
List: $32.00Save 34%
$21.27
SP Bucks$0.43
Product Info for Fenix ARBL18 High-Capacity 3500mAh Battery
Fenix ARBL18 High-Capacity 3500mAh Battery belongs to our big variety of Fenix Batteries & Accessories. Be sure to browse the full range of Batteries & Accessories from Fenix that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Fenix ARBL18 High-Capacity 3500mAh Battery:
| Manufacturer: | Fenix |
| Color: | Orange/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Capacity: | 3500mAh High Capacity |
| Flashlight Model: | Fenix SD11, Fenix CL25R, Fenix TK09, Fenix SD20, Fenix TK20R, Fenix E35UE, Fenix TK16, Fenix HL55, Fenix HP25R, Fenix TK35UE, Fenix UC30, Fenix PD35 TAC, Fenix RC11, Fenix PD32, Fenix PD35, Fenix LD75C, Fenix FD41, Fenix FD30, Fenix TK32, Fenix RC40, Fenix TK35, Fenix CL30R, Fenix TK75, Fenix BC30, Fenix UC35, Fenix HL60R, Fenix TK15UE |
| Diameter: | 0.1 in |
| Length: | 2.7 in |
| Weight: | 1.8 oz |
| Additional Features: | 500 Charge Cycles, 1A Current |
| Battery Type: | Streamlight 401705, Stand Alone Lithium |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion |
Features of Fenix ARBL18 High-Capacity 3500mAh Battery:
- Fenix ARB-L18-3500mAh Rechargeable 18650 Battery
- Button Top Design
- Protection circuit built in the anode with a steel hat by riveting process
- Steel shell eliminates the risk of short circuit caused by collision and impact.
- Pressure Relief Vent: Expels waste gas generated by internal short circuit
- Expelling waste gas prevents a cell from inflating or exploding.
- Three Sets of Over-Heat Protection: Over charge protection and over discharge protection, Short circuit protection, Overheating protection
- 500 Charge Cycles: A properly maintained ARBL18 battery is designed to retain up to 75% of its original capacity at 500 full charge and discharge cycles.
Package Contents:
- Fenix ARBL18 High-Capacity 3500mAh Battery