1 of 4 images
Favorite Fishing Soleus casting reel, Black, 6.6:1, Left, Black, SLSB6L
2 of 4 images
Favorite Fishing Soleus casting reel, Black, 6.6:1, Left, Black, SLSB6L
3 of 4 images
Favorite Fishing Soleus casting reel, Black, 6.6:1, Left, Black, SLSB6L
4 of 4 images
Favorite Fishing Soleus casting reel, Black, 6.6:1, Left, Black, SLSB6L
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Hand
All
Search
$129.99
SP Bucks$2.60
$129.99
SP Bucks$2.60
Product Info for Favorite Fishing Soleus Casting Reel
Favorite Fishing Soleus Casting Reel is part of our big collection of Favorite Fishing Gear. You should definitely take a look at the complete collection of Fishing Gear from Favorite Fishing that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Favorite Fishing Soleus Casting Reel:
| Manufacturer: | Favorite Fishing |
| Reel Type: | Spincasting |
| Water Type: | Freshwater |
| Gear Ratio: | 6.6:1 |
| Bearing Count: | 10+1 |
| Reel Size: | 6.75 oz |
| Max Drag: | 20 lbs |
| Mono Capacity: | 12lbs/120yds |
| Color: | Black |
Features of Favorite Fishing Soleus Casting Reel
- Aluminum Frame
- Carbon Side Plates
- Internal centrifugal braking system
Package Contents:
- Favorite Fishing Soleus Casting Reel