1 of 2 images
Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel-Retail Package, 500, Red, CRS500-RTL
2 of 2 images
Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel-Retail Package, 500, Red, CRS500-RTL
Tap Tap to Zoom
- Hand:
- Ambidextrous
- Gear Ratio:
- 5.2:1
- Bearing Count:
- 4+1
- Reel Size:
- 7.5 oz
- Color:
- Red
Code: 51H-F4-FF04031-CRS500-RTL
MPN: CRS500-RTL
UPC: 842424132949
List: $55.99Save 11%
$49.99
SP Bucks$1.00
Product Info for Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel
Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel belongs to our greater selection of Favorite Fishing Gear. Make sure to check out the complete variety of Fishing Gear from Favorite Fishing which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel:
| Manufacturer: | Favorite Fishing |
| Reel Type: | Spinning |
| Water Type: | Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 5.2:1 |
| Bearing Count: | 4+1 |
| Reel Size: | 7.5 oz |
| Max Drag: | 14 lbs |
| Mono Capacity: | 4lbs/140yds |
| Color: | Red |
Package Contents:
- Favorite Fishing Crappie Series Spinning Reel