1 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
2 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
3 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
4 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
5 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
6 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
7 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
8 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
9 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
10 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
11 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
12 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
13 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
14 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
15 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
16 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Tripod 3, O Green, OD Green/ Gunmetal Gray, FBTTraverse3
17 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
18 of 18 images
FatBoy Tripods Traverse Three Section Tripod, OD Black, FBTTraverse3
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gunmetal Gray
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber/Aluminum
- Tripod Head Type:
- 70mm bowl
- Weight Capacity:
- 150 lb
- Tripod Closed Length:
- 28.5 in
- Height:
- 28.5 in
- Height Range:
- 28.5 - 71.5 in
- Max Weight Capacity:
- 150 lbs
- Condition:
- New
Code: 5Z7-TR-FTT3S3-FBTTRAVERSE3
MPN: FBTTraverse3
UPC: 195893245895
List: $650.00Save 12%
$575.00
SP Bucks$11.50
Product Info for FatBoy Tripods Traverse Tripod 3
FatBoy Tripods Traverse Tripod 3 belongs to our big collection of FatBoy Tripods Camera Accessories. Remember to browse the complete variety of Tripods from FatBoy Tripods which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for FatBoy Tripods Traverse Tripod 3:
| Manufacturer: | FatBoy Tripods |
| Color: | Gunmetal Gray |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber/Aluminum |
| Tripod Head Type: | 70mm bowl |
| Weight Capacity: | 150 lb |
| Tripod Closed Length: | 28.5 in |
| Height: | 28.5 in |
| Height Range: | 28.5 - 71.5 in |
| Weight: | 5.14 lb |
| Max Weight Capacity: | 150 lbs |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber/Aluminum |
Features of FatBoy Tripods Traverse Tripod 3
- Spikes located in feet
- Adjustable leg sections
- Bubble level in apex
- Rubber leg locks
- Non-crossing legs
Package Contents:
- FatBoy Tripods Traverse Tripod 3
- Carrying Bag