1 of 5 images
Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam, Black, SA00006
2 of 5 images
Eylar XL 24.64in Protective Gear Roller Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00006
3 of 5 images
Eylar XL 24.64in Protective Gear Roller Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00006
4 of 5 images
Eylar XL 24.64in Protective Gear Roller Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00006
5 of 5 images
Eylar XL 24.64in Protective Gear Roller Case Water and Shock Resistant w/ Foam, Black, SA00006
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Height:
- 13.78 in
- Length:
- 24.64 in
- Condition:
- New
Code: 3YE-CC-EYL213-SA00006
MPN: SA00006
UPC: 850013177127
List: $419.99Save 48%
$219.99
SP Bucks$4.40
Product Info for Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam
Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam is part of our massive collection of Eylar Camera Accessories. Remember to look at complete range of Camera Accessories from Eylar which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Height: | 13.78 in |
| Length: | 24.64 in |
| Width: | 19.39 in |
| Internal Width: | 16.42 in |
| Internal Length: | 21.48 in |
| Condition: | New |
| Internal Depth/Thickness: | 12.54 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 23 lb |
| Interior: | Foam |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Roller wheels and extendable handle
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large 24.64in Waterproof Protective Gear Roller Case w/Foam