1 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
2 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
3 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
4 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
5 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
6 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
7 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
8 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
9 of 9 images
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam, Black, SA00037
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 18.5 in
- Width:
- 14.06 in
- Depth/Thickness:
- 6.93 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR12HC-SA00037
MPN: SA00037
UPC: 810079680054
List: $139.99Save 46%
$74.99
SP Bucks$1.50
Product Info for Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam
Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam is part of our greater variety of Eylar Hard Gun Cases. Be sure to browse the complete selection of Hard Gun Cases from Eylar which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 18.5 in |
| Width: | 14.06 in |
| Depth/Thickness: | 6.93 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 16.75 in |
| Internal Width: | 11.18 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable hasps
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam